KVALIFIKOVANÝ PERSONÁL A KVALIFIKOVANÉ POSTUPY VÝROBY V RÁMCI PED 2014/68/EU A NV Č. 219/2016 SB. AJ. PŘEDPISŮ PRO TLAKOVÁ ZAŘÍZENÍ

KVALIFIKOVANÝ PERSONÁL A KVALIFIKOVANÉ POSTUPY VÝROBY V RÁMCI PED 2014/68/EU A NV Č. 219/2016 SB. AJ. PŘEDPISŮ PRO TLAKOVÁ ZAŘÍZENÍ

(Ing. Vladimír Kudělka, Ph.D., František Dolák, D.t., Mgr. Marek Kudělka, TESYDO, s.r.o.)

V souladu s nařízením vlády NV (TNS) č. 219/2016 Sb. i Směrnicí PED 2014/68/EU (aj. směrnic pro tlaková zařízení viz níže), harmonizovaných norem a výrobkových norem (viz níže), je pro očekávanou bezpečnost, spolehlivost, trvanlivost, životnost a kvalitu tlakových zařízení stanovit a využívat kvalifikovaný personál a kvalifikované postupy výroby (technologické, montážní, kontrolní a zkušební aj.).

Kvalifikovaný personál: dle výše i níže uvedených předpisů – požadavků to jsou  svářeči, páječi, svářečský dozor, NDT pracovníci kontroly a zkoušení ve výrobě i na montáži.

Kvalifikované postupy: dle výše i níže uvedených předpisů – požadavků to jsou svařování, pájení, tváření, tepelné zpracování, povrchové úpravy.

Odborná způsobilost výrobce: dle výše i níže uvedených předpisů – požadavků je dána vybavením k výrobě (provádění), kvalifikací personálu, kvalifikací postupů výroby, celkovou odbornou způsobilostí k provádění tlakových zařízení dle harmonizovaných i výrobkových norem.

Výroba a systém kvality: výrobce má zaveden (certifikován) a používá schválený systém kvality (příručku) pro výrobu (dle EN ISO 9001 nebo EN ISO 3834), výstupní kontrolu a zkoušky daných tlakových zařízení (dle harmonizovaných a výrobkových norem). Systém kvality musí zabezpečovat shodu tlakových zařízení s požadavky Směrnice PED 2014/68/EU a nařízení vlády NV (TNS) č. 219/2016 Sb. Systém kvality tvoří koncepce, postupy a návody. Dokumentace systému kvality musí umožňovat jednotný výklad programů,plánů, příruček a záznamů o kvalitě. Dokumentace musí obsahovat: cíle z hlediska kvality a organizační struktury, odpovědností a pravomocí vedení firmy, odpovídající metody, postupy a systematické činnosti, které se použijí při výrobě, kontrole a zabezpečování kvality, zejména pracovních postupů /(WPS, WPQR, BPS, BPAR pro nerozebíratelné spoje součástí (dílců),   postupů tváření (ohýbání), tepelného zpracování, ev. povrchových úprav/, schválených v souladu s bodem 3.1, 3.1.2, 3.1.4 přílohy I PED 2014/68/EU a přílohou č. 1 bodem 3.1, 3.1.2, 3.1.4 NV (TNS) č. 219/2016 Sb. Dále přezkoumání požadavků na zkoušky, které budou prováděny před výrobou, během výroby a po výrobě a to s uvedením jejich četnosti. Rovněž záznamů o kvalitě, např. protokolů o kontrolách, záznamů z provedených zkoušek, záznamů z provedených kalibrací měřidel, zejména zpráv o kvalifikaci příslušných pracovníků, rovněž těch, kteří provádějí nerozebíratelné spoje součástí (dílců) tlakových zařízení (svářeči, páječi, operátoři svařování) podle bodu 3.1.2 přílohy I PED 2014/68/EU a přílohy č. 1 bodu  3.1.2 NV (TNS) č. 219/2016 Sb. a pracovníků provádějících NDT kontrolu a zkoušení podle bodu 3.1.3 přílohy I PED 2014/68/EU a přílohy č. 1 bodu 3.1.3 NV (TNS) č. 219/2016 Sb. Taktéž prostředků umožňujících dohled OS (NB) u výrobce nad dosahováním požadované kvality výrobků a nad efektivním fungováním systému kvality. Oznámený subjekt (OS, NB) posoudí systém kvality, schválí kvalifikovaný personál a kvalifikované výrobní postupy a určí, zda výrobce splňuje požadavky dle legislativy i příslušných harmonizovaných norem. Oznámený subjekt vykonává u výrobce pravidelný dohled min. každé 3 roky a také může uskutečňovat u výrobce neohlášené kontrolní návštěvy, o kterých zhotoví pro výrobce zprávy.

Výrobní postupy: Výrobce musí zajistit kvalifikované provedení opatření, která byla přijata ve fázi návrhu, s použitím vhodných metod a odpovídajících postupů. Při výrobě konstrukčních částí (např. při tváření a srážení hran) nesmí docházet ke vzniku vad nebo trhlin, také nesmí docházet ke změnám mechanických vlastností, které by mohly ohrozit bezpečnost tlakového zařízení.

Nerozebíratelné spoje: Nerozebíratelné spoje a jejich přilehlé tepelně ovlivněné oblasti musí být bez jakýchkoli povrchových nebo vnitřních vad, které by mohly ohrozit bezpečnost zařízení. Vlastnosti nerozebíratelných spojů musí odpovídat minimálním vlastnostem předepsaným pro materiály, které jsou spojovány, pokud nebyly při konstrukčních výpočtech úmyslně vzaty v úvahu hodnoty jiných relevantních vlastností. U tlakových zařízení musí být nerozebíratelné spoje konstrukčních částí, které přispívají k odolnosti zařízení vůči tlaku, i konstrukčních částí, jež jsou k nim přímo připojeny, provedeny pracovníky (svářeči, páječi, svářečskými operátory) s příslušnou kvalifikací s použitím vhodných pracovních postupů.

U tlakových zařízení kategorií II, III a IV musí být pracovní postupy (svařování, pájení, tepelné zpracování) a příslušní pracovníci (svářeči, páječi, operátoři svařování, pracovníci NDT) schváleni způsobilou nezávislou organizací, kterou může být oznámený subjekt (OS, NB), nezávislá organizace uznaná členským státem EU. Pro účely tohoto schválení nezávislá organizace provede nebo dá provést přezkoumání a zkoušky uvedené v příslušných harmonizovaných normách nebo rovnocenná přezkoumání a zkoušky.

Nedestruktivní zkoušky: Nedestruktivní zkoušky nerozebíratelných spojů tlakových zařízení provádějí pracovníci NDT s příslušnou kvalifikací. U tlakových zařízení kategorií III a IV musí být tito pracovníci schváleni nezávislou organizací (OS, NB) uznanou členským státem.

Tepelné zpracování: Tam, kde existuje riziko, že výrobní postup změní vlastnosti materiálu v míře, která by mohla ohrozit bezpečnost tlakového zařízení, musí být ve vhodné fázi výroby provedeno přiměřené tepelné zpracování (TZ) dle ověřeného a kvalifikovaného postupu TZ.

Zpětná sledovatelnost: Je nutné zavést a dodržovat vhodné postupy umožňující identifikaci materiálů konstrukčních částí tlakového zařízení, které přispívají k jeho odolnosti proti tlaku, s použitím vhodných prostředků, od přejímání materiálů přes výrobu až po závěrečnou zkoušku vyrobeného tlakového zařízení.

Konečné posouzení: Tlakové zařízení musí být podrobeno níže popsanému konečnému posouzení.

Konečná kontrola: Tlakové zařízení musí být podrobeno konečné kontrole, při níž se na základě vizuální kontroly a kontroly průvodních dokladů zhodnotí dodržení požadavků Směrnice PED i NV TZ (TNS). Přitom lze přihlédnout i ke zkouškám provedeným během výroby.

Tlaková zkouška: Součástí konečného posouzení tlakového zařízení musí být zkouška odolnosti vůči tlaku, která za běžných okolností podobu zkoušky hydrostatickým tlakem, který odpovídá maximálnímu zatížení, tj. při tlaku min. rovném 1,25-krát nebo 1,43-krát nejvyšší dovolený tlak, pokud to připadá v úvahu.

U sériově vyráběných tlakových zařízení kategorie I může být tato zkouška provedena na statickém základě.

Tam, kde je zkouška hydrostatickým tlakem nevhodná nebo neproveditelná, mohou být provedeny jiné rovnocenné zkoušky. V případě jiných zkoušek, než je zkouška hydrostatickým tlakem, je nutné před jejich provedením uskutečnit doplňková opatření, jako jsou nedestruktivní zkoušky nebo jiné rovnocenné metody.

Kontrola bezpečnostních opatření: U sestav musí konečné posouzení zahrnovat rovněž kontrolu bezpečnostních zařízení k ověření plné shody s požadavky. Tj. jestliže by za rozumně předvídatelných podmínek mohlo dojít k překročení dovolených mezí (tlaku, teploty), musí být tlakové zařízení vybaveno vhodnými ochrannými zařízeními, ale pokud se nepředpokládá jejich instalace, musí být sestava tlakových zařízení pak vybavena ochranným zařízením. Vhodné ochranné zařízení nebo kombinaci těchto zařízení je nutné navrhnout na základě konkrétních vlastností daného tlakového zařízení nebo sestavy. Vhodná ochranná zařízení a jejich kombinace jsou bezpečnostní výstroj (zařízení určená k ochraně tlakového zařízení před překročením nejvyšších dovolených mezí), tj. zařízení omezující tlak – pojistné ventily, membránová pojistná zařízení, vzpěrné tyče, řízené pojistné systémy (CSPRS), zařízení pro kontrolu teploty a omezující zařízení, která buď uvádějí v činnost korekční zařízení nebo zabezpečují odstavení nebo odstavení a blokování, jako jsou tlakové spínače, teplotní spínače nebo hladinové spínače i měřící, řídící a regulační zařízení související s bezpečností (SRMCR) a kontrolní zařízení pro monitorování, signalizaci a výstrahu (pro kontrolu teploty, tlaku, průtoku, hladiny, emisí aj.). Tlakovou výstrojí jsou tlakoměry (manometry, regulační ventily aj.), tato má provozní funkci a je vystavena tlaku.

Konstrukční materiály: Materiály použité k výrobě tlakového zařízení musí být vhodné pro toto použití po celou dobu plánované životnosti, pokud se nepředpokládá jejich výměna.

Přídavné materiály: Materiály pro svařování a jiné spojovací materiály musí náležitým způsobem vyhovovat pouze relevantním požadavkům na jejich vlastnosti (mechanické, fyzikální, chemické i technologické) a to jak samostatně, tak ve spojené konstrukci.

Materiály vystavené tlaku: Tyto musí mít vhodné vlastnosti za všech provozních podmínek, které lze rozumně předvídat, a za všech zkušebních podmínek. Zejména mají být dostatečně tažné a houževnaté. Pokud to připadá v úvahu, musí vlastnosti materiálů vyhovovat těmto zásadám: ocel musí mít tažnost (A) min. 14%, nárazovou práci (KC) při zkoušce rázem v ohybu měřená na zkušební tyči s V vrubem podle ISO, která je min. 27 J při teplotě, která nepřekračuje 20˚C, avšak není vyšší než nejnižší předpokládaná pracovní teplota. Kromě toho je třeba věnovat náležitou pozornost zejména výběru materiálů, aby se předešlo vzniku křehkému lomu, jinak musí být přijata vhodná opatření. Materiály musí být také dostatečně chemicky odolné v prostředí tekutiny obsažené v tlakovém zařízení, během plánované životnosti zařízení nesmějí být významně ovlivněny chemické a fyzikální vlastnosti nezbytné pro bezpečnost provozu. Dále materiály nesmějí být významně ovlivněny stárnutím, musí být vhodné pro zamýšlené technologické postupy zpracování, musí být voleny tak, aby se při vzájemném spojování různých materiálů zabránilo významným nežádoucím účinkům. Z hlediska pevnosti tlakového zařízení je nutné, aby materiál měl tyto vhodné vlastnosti: mez kluzu (Re), ev. smluvní mez kluzu (Rep0,2) při 0,2% povolené trvalé deformaci (prodloužení), resp. (Rep0,1) při 1% povolené trvalé deformaci (prodloužení)  při výpočtové teplotě, pevnost v tahu (Rm), časově závislá pevnost (Rmc), tj. pevnost při tečení(RmT), únavové hodnoty, modul pružnosti (E) – Youngův modul – tj. elasticita, tuhost, vhodný rozsah plastické deformace (ɛ), hodnota tažnosti (A), lomová houževnatost (KIC). V případě svarových spojů je nutné aplikovat na materiálové vlastnosti vhodné součinitele hodnoty spoje, závislé např. na druhu NDT zkoušek, na druhu spojovacích materiálů i na předpokládaných provozních podmínkách. Návrh materiálu musí brát přiměřeným způsobem v úvahu všechny rozumně předvídatelné degradační mechanismy (např. korozi, tečení, únavu) odpovídající určenému použití zařízení. V návodu na provoz je třeba upozornit na zvláštní hlediska návrhu materiálu zařízení, jako je např. v případě tečení – projektový počet hodin provozu při stanovené teplotě, v případě únavy – projektový počet cyklů při stanovené úrovni namáhání a v případě koroze – konstrukční přídavek na korozi.

Výrobce tlakových zařízení musí: vhodně definovat hodnoty materiálů pro konstrukční výpočty i základní vlastnosti materiálů, poskytnout v technické dokumentaci údaje týkající se shody se specifikacemi materiálů těmito způsoby – použitím materiálů, které jsou ve shodě s harmonizovanými normami (EAMS, EAM), ev. použitím materiálů, na které se vztahuje evropské schválení materiálů (EMDS) nebo zvláštním posouzením materiálů. U tlakových zařízení kategorií III a IV musí zvláštní posouzení materiálů provádět oznámený subjekt odpovědný za postupy posuzování shody tlakového zařízení. Výrobce zařízení přijme vhodná opatření, aby použitý materiál byl v souladu se specifikovanými požadavky (musí být pro všechny materiály dokumentace shody – dokumenty kontroly – atesty. U hlavních součástí (dílců) vystavených tlaku v zařízeních kategorií II, III a IV musí mít tato dokumentace formu inspekčního certifikátu (atestu, dokumentu kontroly) o zvláštní kontrole a zkouškách materiálu (polotovaru, výrobku), což je potvrzení shody s příslušnými požadavky výrobcem materiálů, jenž má zaveden (certifikovaný) vhodný systém zabezpečování kvality.

 

STATUT SVÁŘEČSKÉHO DOZORU (KOORDINÁTORA) DLE ČSN EN ISO 14731 PRO DOZOROVÉ A INSPEKČNÍ ČINNOSTI (KONTROLY, DOZORY, SUPERVIZE)

Svářečský dozor (koordinátor) v rámci své činnosti, úkolů, odpovědnosti a dohledu (supervize) musí své výsledky vždy dokumentovat celkovou zprávou o provedeném dozoru (inspekci). Pro svoji činnost ve firmě musí mít vystaveno od vedení firmy písemné jmenování svářečského dozoru v souladu s ČSN EN ISO 14731. Svářečský dozor je odpovědný:

  • za technickou bezpečnost provedených svarových (pájených) spojů, návrh technologie svařování (pájení) a souvisejících technologických procesů
  • za úplnost i správnost dokumentace související s prováděním svarových (pájených) spojů – výkresové dokumentace svařovaného (pájeného) dílce nebo konstrukce, za provedené postupy WPS (BPS) a kvalifikace postupů svařování (pájení) WPQR (BPAR), což potvrzuje podpisem a osobním razítkem na patřičné dokumentaci
  • za správnou (odpovídající) kvalifikaci svářečů, operátorů (páječů) dle technologie svařování (pájení), návrhu materiálu výrobku
  • za posouzení návrhu polotovarů – dílců pro svařované (pájené) výrobky a návrhu konstrukce, tj. za technologičnost (proveditelnost) konstrukce svařovaného výrobku dle TDP (technických dodacích podmínek) výrobku a dle dílčí objednávky nebo smlouvy (kontraktu) k výrobku
  • za správnost návrhu přídavných materiálů a ochranných atmosfér plynů i tavidel k provádění svarů (pájených spojů)
  • za správný svařovací plán i rozsah plánu kontrol a zkoušek dle požadavku výrobkové normy, TDP a smlouvy (objednávky, kontraktu) k provedení a dodání svařeného (pájeného) výrobku
  • za správný návrh, technologický postup a provedení tepelného zpracování svařeného (pájeného) dílce výrobku, konstrukce výrobku
  • za vyhovující kompletnost dokumentace ke svařeným (pájeným) výrobkům

K provádění kontrol svarových (pájených) spojů patří níže uvedené vybavení (kvalifikace) svářečského dozoru (inspektora):

  • měrky k proměření rozměrů svarů a vad svarových spojů, kovový metr, posuvné měřidlo, ocelové pásmo, ev. jiné NDT zařízení (vybavení), teploměr pro měření předehřevů a interpassů při svařovacím procesu
  • lokální osvětlovací svítilna (lampa), luxmetr pro dokumentaci intenzity osvětlení
  • identifikační kovové razidlo svářečského dozoru nebo inspektora
  • svářečský deník pro dokumentaci provedených kontrol i zkoušek v dílně, na stavbě

a na montáži

  • protokol o hodnocení provedené kvality svarových (pájených) spojů
  • zařízení pro fotodokumentaci svařeného (pájeného) výrobku (fotoaparát, aj.)
  • dozorová (inspekční, supervizní) zpráva o provedeném dozoru (inspekci, supervizi)
  • oprávnění – diplom (certifikát) a osobní identifikační razítko svářečského dozoru

jak v pracovním vztahu, tak k činnosti smluvně pověřeného kvalifikovaného dozoru dle ČSN EN ISO 14731 i EWF, IIW a IAB technických předpisů a pravidel (I/EWE, I/EWT, I/EWS)

  • oprávnění – diplom a osobní identifikační razítko svářečského inspektora (I/EWI-E, I/EWI-T, I/EWI-S) dle Pravidel IIW a EWF i IAB a v souladu s ČSN EN ISO/IEC 17020 a to k činnosti i smluvně pověřeného kvalifikovaného inspektora (supervizora)
  • certifikát a osobní razítko NDT pracovníka s level 2 pro VT, PT aj. (MT, RT, UT, LT, ET, AT) dle ČSN EN ISO 9712 (dříve dle ČSN EN 473)
  • soupis kontaktů na laboratoře a zkušebny k zajištění provádění dílčích NDT a DT předepsaných kontrol i zkoušek svarů (pájených spojů) a výrobků
  • přehled legislativních, právně-technických předpisů a technických výrobkových norem

i s nimi souvisejících norem

  • PC techniku pro zpracování a komunikaci při dozorové a inspekční činnosti a také jako databanku informací i rovněž tak pro archivaci výsledků a dokumentů z dílčích prováděných kontrol, dozorů a inspekcí (supervizí)
  • normy s hlavními zásadami pro svařování ČSN EN 1011-1 až 8, ČSN EN ISO 3834 část 1 až 8, ČSN EN ISO 14731

Dozor při svařování (dle ČSN EN ISO 14731) se provádí na základě písemného pověření svářečského dozoru vedením firmy, pracovního vztahu ve firmě dle zákoníku práce nebo dle občanského zákoníku u podnikajících fyzických osob a obchodních společností provádějících dozor, ev. smluvně (dodavatelsky při kooperaci, tj. outsorcingu) za předpokladu schválení dozoru nebo inspektora (supervizora) hlavním dodavatelem výrobků, což se opět provádí na základě dílčí smlouvy dle občanského zákoníku (v souladu se zněním kontraktu).

Přejímkou výrobků se rozumí soubor činností inspektora, které vedou k celkovému posouzení shody provedeného výrobku s požadavky technické normy, technického předpisu, technické dokumentace výrobce a obchodní smlouvy (kontraktu).

Inspekce je soubor kontrol a prověrek při přejímce výrobku prováděných pověřeným (oprávněným) inspektorem, za účelem prohlášení shody se specifikací kontraktu, výrobkové normy nebo technického předpisu (pravidla).

Supervize je technický (technologický) dohled pro zkvalitnění dané prováděné činnosti na výrobcích a technických zařízení. Výstupem supervize je supervizní zpráva, která obsahuje informace o účelu, průběhu, dokumentaci při shodách a neshodách technického řešení, dále závěrečné výstupy a doporučení supervize i supervizní zhodnocení při dohledu.

Kvalifikace je požadována rovněž: dle zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb., zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, /TNS NV č. 219/2016 Sb. (PED 2014/68/EU), pro JTN dle NV č. 119/2016 Sb. (SPV 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU) aj./.

Související technické normy:

ČSN EN ISO 3834-1 až 8 – Požadavky na jakost při svařování. Tavné svařování kovových materiálů.

ČSN EN ISO 14731 – Svářečský dozor. Úkoly a odpovědnosti.

ČSN EN 1011-1 až 8 – Svařování. Doporučení pro svařování kovových materiálů.

ČSN EN ISO 9712  – Nedestruktivní zkoušení. Kvalifikace a certifikace pracovníků nedestruktivního zkoušení. Všeobecné zásady.

ČSN EN 17635 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Obecná pravidla pro kovové materiály.

ČSN EN ISO 17637 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Vizuální kontrola.

ČSN EN ISO/IEC 17020 – Posuzování shody. Všeobecná kritéria pro činnost různých typů orgánů provádějících inspekci.

STATUT PRACOVNÍKŮ ŘÍZENÍ KVALITY – MANAŽERA, AUDITORA, NDT

 A DT PRACOVNÍKŮ LABORATOŘÍ A ZKUŠEBEN, PŘEJÍMAČE VÝROBKŮ

Výše uvedení pracovníci mají významný vliv na celkovou provedenou kvalitu vyrobených dílců výrobků, konstrukcí výrobků a technických zařízení, neboť hodnotí konečný stav výrobku z hlediska jeho požadovaného provedení dle předpisu (plánu) kontrol a zkoušek uvedeného v jeho projekční a konstrukční (výrobní) dokumentaci a ev. dle kontraktu nebo ve výrobkové (harmonizované) technické normě.

Manažer a auditor jsou kvalifikované osoby dle požadavku normy ČSN EN ISO 19011.

Pracovníci nedestruktivního zkoušení NDT, tj. kontrol a zkoušení materiálů i výrobků, jsou kvalifikováni a certifikováni dle požadavku ČSN EN ISO 9712 (bývalé ČSN EN 473) v souladu s ČSN EN ISO/IEC 17025.

Pracovníci destruktivního zkoušení (DT), tj. kontrol a zkoušení materiálů i výrobků, jsou kvalifikováni a certifikováni pro systém kvality dle požadavku ČSN EN ISO/IEC 17025.

Manažer kvality řídí a koordinuje prováděnou kvalitu výrobků (produktu) ve firmě (společnosti). Podepisuje důležité komplexní plány kontrol a zkoušení na výrobcích (produktech) v rámci kvalitativní strategie firmy (společnosti) a důležitých produktů firmy.

Auditor kvality provádí na žádost vedení firmy (společnosti) nebo manažera kvality interní audity kvality v mateřské firmě (společnosti) nebo externí audity kvality u subdodavatele (kooperační firmy), ev. audity u vybrané subdodavatelské (kooperační) firmy.

Pracovník NDT provádí kontroly a zkoušky na polotovarech, dílcích nebo konstrukcích výrobků, ev. na celém výrobku (zařízení) metodami dle ČSN EN ISO 17635, dle plánu kontrol a zkoušek na výrobku a v souladu s požadavky výrobkových norem (kontraktu).

Pracovník DT provádí kontroly a zkoušky na zkušebních vzorcích, tělesech, ev. na hotovém výrobku pomocí zkušebních zařízení dle plánu kontrol a zkoušek předepsaných pro výrobek a v souladu s požadavky výrobkových norem, určených technických norem (kontraktu).

Přejímač výrobků (dílců, konstrukcí výrobků i technických zařízení) provádí přejímky kvality provedených výrobků v mateřské firmě, ev. v kooperující firmě dle požadavku dokumentace (projekční, konstrukční, výrobní, montážní), ev. dle požadavku smlouvy (kontraktu).

Kvalita výrobků je soubor vlastností výrobku a speciálních požadavků na jeho vzhled, funkčnost, trvanlivost, životnost i bezpečnost provozu při jeho užívání v rámci kritérií rizik.

Kvalita výrobku se potvrzuje kontrolami a zkouškami před výrobním procesem, v průběhu výroby i po skončení výroby, ev. po montáži. Kvalita se sleduje také při provozu výrobku prohlídkami, kontrolami provozu, revizemi, diagnostikou provozovaného zařízení.

Konečná a funkční zkouška za účasti třetí strany prokazuje verifikací shodu s požadavky na výrobek, ev. zařízení a také predikci technické bezpečnosti výrobku. Poté následuje validace provozu zařízení v souladu se stanovenými provozními podmínkami a stanovenými kritérií rizik výrobcem zařízení (konstruktérem, projektantem).

Související technické normy:

ČSN EN ISO/IEC 17025 – Posuzování shody. Všeobecné požadavky na způsobilost zkušebních a kalibračních laboratoří.

ČSN EN ISO/IEC 17020 – Posuzování shody. Všeobecná kritéria pro činnost různých typů orgánů provádějících inspekci.

ČSN EN ISO/IEC 17030 – Posuzování shody. Všeobecné požadavky na značky shody třetí strany.

ČSN EN ISO 17050-1 – Posuzování shody. Prohlášení dodavatele o shodě. Všeobecné požadavky.

ČSN EN ISO 17050-2 – Posuzování shody. Prohlášení dodavatele o shodě. Podpůrná dokumentace.

ČSN ISO/IEC 15288 – Systémové inženýrství. Procesy životního cyklu systému.

ČSN EN ISO 31000 – Management rizik. Principy a směrnice.

ČSN EN ISO 9001Systémy managementu kvality.

ČSN P ISO/TS 16949 – Systémy managementu kvality – zvláštní požadavky na používání ISO 9001 v organizacích zajišťujících sériovou výrobu náhradních dílů v automobilovém průmyslu.

ČSN EN ISO 19011 – Směrnice pro auditování systémů managementu.

ČSN ISO/TR 10013 – Směrnice pro dokumentaci systému managementu kvality.

ČSN ISO 10005 – Systémy managementu kvality – Směrnice pro plány kvality.

ČSN ISO 10006 – Systémy managementu kvality – Směrnice pro management kvality projektů.

ČSN ISO 10007 – Systémy managementu kvality – Směrnice managementu konfigurace.

ČSN ISO 10014 – Management kvality – Směrnice pro dosahování finančních a ekonomických přínosů.

ČSN ISO/TR 10017 – Návod k aplikaci statistických metod.

ČSN ISO 10015 – Management kvality – Směrnice pro výcvik.

ČSN EN ISO 10012 – Systémy managementu měření – Požadavky na procesy měření a měřící vybavení.

ČSN ISO 10005 – Systémy managementu kvality. Směrnice pro plány kvality.

ČSN EN ISO 3834-1 až 6 – Požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů.

ČSN EN ISO 9712 – Nedestruktivní zkoušení. Kvalifikace a certifikace pracovníků nedestruktivního zkoušení. Všeobecné zásady.

ČSN EN ISO17635 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Obecná pravidla pro kovové materiály.

ČSN EN ISO 17637 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Vizuální kontrola.

ČSN EN 13018 – Nedestruktivní zkoušení. Vizuální kontrola. Všeobecné zásady.

ČSN EN 10204 – Kovové výrobky. Druhy dokumentů kontroly.

ČSN EN 10168 – Ocelové výrobky. Dokumenty kontroly. Přehled a popis údajů.

ČSN EN 10021 – Všeobecné technické dodací podmínky pro ocel a ocelové výrobky.

 

ČINNOST  NDT PRACOVNÍKA – KONTROLORA, ÚKOLY A  ODPOVĚDNOST

Výrobní (svářečský) kontrolor – (pracovník nedestruktivního zkoušení – NDT) je pracovník s odbornou kvalifikací získanou ve specializačním kurzu. Kvalifikace je požadována technickou kvalifikační normou ČSN EN ISO 9712 (dříve ČSN EN 473), dále např. ČSN EN ISO 3834 -1 až 6, ČSN EN ISO 14554 – 1 až 2, ČSN EN ISO 14922-1 až 4, ČSN EN ISO 14731, ČSN EN ISO 12690, ČSN EN ISO 9001, ČSN EN 1011-1 až 8, ČSN EN 13018, ČSN EN ISO 17637, ČSN EN ISO 17635, ČSN EN ISO 9013, ČSN EN 13100-1, ČSN EN ISO 14555, ČSN EN 12799, ČSN EN 10256, ČSN EN ISO 13920, ev. funkce a činnost kontrolora je požadována výrobkovými normami např. ČSN EN 1090-1, ČSN EN 1090-2 a 3, ČSN EN 1993 -1-1, ČSN EN 1999-1-1, ČSN 73 2603, ČSN 73 2604, ČSN EN ISO 17660-1 a 2, ČSN EN 13445, ČSN EN 13480, ČSN EN 12952, ČSN EN 12953, ČSN EN 303, ČSN EN 304, ČSN EN 305, ČSN EN 12732, ČSN EN 1775, ČSN EN 286-1 až 4 aj.

Kvalifikace je požadována rovněž: dle zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb., zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, /TNS PED 2014/68/EU), pro JTZ dle NV č. 119/2016 Sb. (SPE 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU), CHZ NV č. 179/2001 Sb. (96/57/ES) aj./.

Odpovědnost svářečského (výrobního) kontrolora (W-K) spočívá v dodržování výrobních i kontrolních postupů, vedoucích k provedení požadované jakosti výrobků a za provádění vstupních, mezioperačních a výstupních dokumentů kontroly (vizuální i rozměrové kontroly, ev. penetrační zkoušky), ev. jiných zkoušek i kontrol, které provádí a dokládá k výrobní dokumentaci výrobků, ev. i tyto dokumenty archivuje.

Úkoly a činnost svářečského (výrobního) kontrolora:

  • Provádí kontrolu před zahájením výroby, v průběhu výroby (jednotlivých operací), po skončení výroby i po provedení oprav na výrobku podle písemného předpisu a postupu.
  • Svou činnost zaměřuje na vizuální kontrolu, ev. penetrační kontrolní zkoušku, popř. na magnetickou (elektroinduktivní) kontrolní zkoušku, ev. jinou kontrolu, s cílem zjistit nepřípustné vady na řezných hranách polotovarů výrobků a na povrchu výrobků (svařenců, odlitků, tvářených dílců, povrchově upravených, ev. tepelně zpracovaných dílců).
  • Vizuální kontrola prováděná kontrolorem je všeobecně používána k určování takových záležitostí jako je stav povrchu výrobku (součásti), sestavení – slícování povrchu jednotlivých částí svařence (výrobku, součásti), ke kontrole tvaru a rozměru výrobku nebo ke kontrole přítomnosti netěsností; doplňkově je používána ke stanovení podpovrchového stavu kompozitních materiálů (průsvitných laminátů).

Přímá vizuální kontrola – je prováděna při dostatečném přístupu ke zkoušenému povrchu ve vzdálenosti k očím cca 600 mm, v úhlu ke zkoušenému povrchu ne menším než 30°. Pro zlepšení sledování se používá pomocných zrcátek a zvětšovacích lup. Osvětlení místa kontroly je min. 500 luxů.

Nepřímá (dálková) kontrola – v některých případech nahrazuje přímou vizuální kontrolu, tj. pokud není přímý dostatečný přístup k hodnoceným místům (povrchům) výrobku. V tomto případě se používá kontrolních prostředků jako jsou zrcátka, teleskopy, boroskopy, optická vlákna, kamery aj. nástroje. Rozlišovací schopnost u těchto prostředků musí být minimálně ekvivalentní přímému vizuálnímu sledování.

  • Vyhotovuje ,,Kontrolní protokol“ o kontrole svarů a povrchu výrobku, ev. provádí i dílčí záznamy u jednotlivých operací ve výrobním postupu výrobku.
  • Provádí rozměrovou kontrolu výrobků a zpracovává o tom ,,Kontrolní protokol“.
  • Provádí dílenskou přejímku hotových výrobků a zaznamenává zjištěné skutečnosti do ,,Protokolu o přejímce“ např. dle ČSN EN 10204, ev. ČSN EN 10168, ev. ČSN EN 10021.
  • Svářečský (výrobní) kontrolor je zařazen do odboru jakosti firmy, pracuje v týmu svářečského dozoru (EWE, EWT, EWS dle ČSN EN ISO 14731), ev. v týmu firemní inspekce (inspektora EWI-E, EWI-T, EWI-S v souladu s ČSN EN 10204, ČSN EN 10021, ČSN EN 10168, ČSN EN ISO 3834, ČSN EN ISO 14554, popř. i částečně v souladu s ČSN EN ISO/IEC 17020).
  • Rozsah kontroly provádí dle firemních písemných instrukcí a postupů vztahujících se k výrobku, dle požadavků projekční, konstrukční, technologické, výrobní, kontrolní i montážní dokumentace, v souladu s plánem kontrol a zkoušek předepsaných na výrobku.
  • Při své činnosti se řídí požadavky kontraktu (obchodní smlouvy) a citovaných technických norem v dokumentaci výrobků, ev. kontraktu.
  • K činnosti používá měřidla, tvarové měrky, měrky svarů, kalibry, hloubkoměry, úhloměry, pravítka, lupy, zrcadla, svítidla, optické prohlížecí přístroje (endoskopy, boroskopy, fibroskopy, ev. TV – kamery), ultrazvukové a magnetické měřící zařízení, ev. jiná měřidla a kontrolní zařízení.
  • Při posuzování nepřípustných a přípustných vad se řídí kritériem předpisu jakosti uvedeným ve výrobní dokumentaci výrobku, s použitím norem jakosti určujících stupně jakosti, ev. stupně přípustnosti vad, výsledek kontroly zaznamenává v dílčím protokolu o zkoušce.

Kvalifikace je požadována rovněž: dle zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb., zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, /TNS NV č. 219/2016 Sb. (PED 2014/68/EU), pro JTN dle NV č. 119/2016 Sb. (SPV 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU) aj./.

 

ODBORNÁ ZPŮSOBILOST – KVALIFIKACE SVÁŘEČSKÝCH PRACOVNÍKŮ SVÁŘEČŮ, PÁJEČŮ, TERMICKÝCH I ŽÁROVÝCH STŘÍKAČŮ, OPERÁTORŮ, SEŘIZOVAČŮ AJ. PRACOVNÍKŮ

/dle ČSN 05 0705; ČSN EN 287-6; ČSN EN ISO 9606-1,2,3,4,5; ČSN EN ISO 17660-1 a 2; ČSN EN 12732; ČSN EN 13067; ČSN EN ISO 13585 ČSN EN ISO 14918; ČSN EN ISO 14732)/                                                                                                                               

Odborná způsobilost – kvalifikace je získávána v souladu s Technickými pravidly TPA, TPB CWS ANB – České svářečské společnosti ANB (akreditovaného, autorizovaného a rovněž také notifikovaného orgánu, člena EWF, IIW a IAB).

Kvalifikace jsou prováděny pro svařování elektrickým obloukem (111, 121, 131, 135, 136, 137, 141, 15, 151), plamenem (311, 312, 313), odporem (21, 22, 23, 24, 25, 291), třením (42), laserem (52), elektronovým paprskem (51), pro pájení (91, 94, 972), tepelné a žárové stříkání i povlakování, navařování, tepelné řezání (81, 82, 83, 84), tepelné zpracování, předehřevy, nahřívání aj. technologie

a svářečské činnosti (dle ČSN EN ISO 4063).

Jsou to:

  • Svářečský (páječský) pracovník   „Osvědčení“ – kvalifikace získaná zaškolením svářečským technikem ve firmě, ev. ve svářečské škole, svářečským dozorem dle ČSN EN ISO 14731 (dříve ČSN EN 719) dle ČSN 05 0705, pro činnosti při pájení i svařování na jednoúčelových svařovacích (pájecích) zařízeních a pro pomocné svářečské (páječské) aj. činnosti. Svarové spoje jsou pro provoz kvalitativně kontrolovány jen vizuální a rozměrovou kontrolou (VT) dle ČSN EN ISO 17637, ČSN EN 13018 (v souladu s ČSN EN ISO 17635) a rozměrovou kontrolou dle ČSN ISO 2768-1 a 2 i také ČSN EN ISO 13920.
  • Svářeč (páječ) – „Osvědčení o základní zkoušce“ – kvalifikace získaná ve svářečské škole v základním kurzu dle ČSN 05 0705 pro svařování i pájení výrobků (kovových, plastových), které nejsou staticky a dynamicky, dilatačně, ev. termodynamicky aj. namáhané, a na které nejsou dány požadavky na těsnost svarů (spojů). Rozsah kontroly kvality svarových (pájených) spojů pro provoz se provádí jen na úrovni vizuální a rozměrové kontroly (VT) dle ČSN EN ISO 17637 a ČSN EN 13018 (tj.v souladu s ČSN EN ISO 17635) a rozměrovou kontrolou dle ČSN ISO 2768-1 (f,m,c,v – tolerance, mezní úchylky) a 2 (H,K,L – tolerance, mezní úchylky) i také ČSN EN ISO 13920 (A,B,C,D,E,F,G,H – rozměrové a tvarové tolerance).
  • Svářeč se zkouškou dle ČSN EN norem – „Certifikátem svářeče“ – kvalifikace získaná ve svářečské škole v kurzu dle ČSN EN 287-6; ČSN EN ISO 9606-1,2,3,4,5; ČSN EN ISO 17660-1 a 2; ČSN EN 12732 (plynová potrubí), ČSN EN 13067 (plastů), ev. i potvrzená CWS ANB odsouhlasením pracovníka pro provádění tlakových (plynových) zařízení dle nařízení vlády (NV) č. 219/2016 Sb. (dle PED 2014/68/EU), TPA 216 (tyčí, řetězů), ČSN EN ISO 14918 (žárové stříkání), pro svařování staticky, dynamicky, dilatačně, ev. termodynamicky aj. namáhaných konstrukcí a technických zařízení, ev. těsnostních svarových spojů a také i svarových spojů navržených na základě technického výpočtu na pevnost a stabilitu. Rozsah kontroly kvality svarů se v provozu provádí na úrovni vizuální a rozměrové kontroly (VT) dle ČSN EN ISO 17637, ČSN EN 13018, ČSN EN ISO 13920 (rozměrové a tvarové tolerance), ČSN ISO 2768-1 a 2 (tolerance, mezní úchylky) a dalších kontrol (zkoušek) např. prozářením, ultrazvukem, penetrační, magnetickou zkouškou, vířivými proudy, těsnostní zkouškou aj.

(v souladu s ČSN EN ISO 17 635), ev. jinými NDT zkouškami dle výrobkových norem.

  • Operátor se zkouškou dle ČSN EN normy – „Certifikátem operátora“ – kvalifikace získaná ve výrobní firmě na základě přípravy operátora prováděné svářečským dozorem výrobní firmy s kvalifikací dle ČSN EN ISO 14731 (dříve ČSN EN 719) a zkoušky před zkušebním orgánem autorizované zkušební organizace, v souladu s ČSN EN ISO 14732, ev. rovněž i potvrzená CWS ANB odsouhlasením pracovníka pro provádění tlakových (plynových) zařízení dle nařízení vlády  (NV) č. 219/2016 Sb. (dle PED 2014/68/EU). Operátor vykonává svářečské (paječské, tepelně-řezací, dělící aj.) práce na plně mechanizovaných, ev. automatizovaných nebo robotizovaných svařovacích nebo pájecích zařízeních (pracovištích) a provádí svarové (pájené) spoje, které budou při provozu zatížením nenamáhané i provozně staticky, dynamicky, dilatačně, ev. termodynamicky aj. namáhané, rovněž i těsnostní svarové (pájené) spoje a svarové spoje navrhované na základě technického výpočtu na pevnost a stabilitu. Rozsah kontroly kvality svarů (pájených spojů) pro provoz se provádí na úrovni vizuální a rozměrové kontroly (VT) dle ČSN EN ISO 17637, ČSN EN 13018, ČSN EN ISO 13920, ČSN ISO 2768-1 a 2, ev. dalších kontrol (zkoušek), např. prozářením, ultrazvukem, penetrační, magnetickou zkouškou, vířivými proudy, těsnostní zkouškou aj. (v souladu s ČSN EN ISO 17 635), ev. jinými NDT zkouškami dle výrobkových norem.
  • Seřizovač odporového svařování dle ČSN EN normy – kvalifikace získaná ve výrobní firmě obdobně jako operátor, v souladu s ČSN EN ISO 14732. Seřizovač provádí přípravu svařovacích odporových zařízení ke svařování, které provádí operátor.
  • Páječ se zkouškou dle ČSN EN normy – kvalifikace získaná ve svářečské škole, ev. při plně mechanizovaném a automatizovaném procesu pájení ve výrobní firmě, na základě přípravy ve svářečské škole, ev. svářečským dozorem [dle ČSN EN ISO 14731, (dříve ČSN EN 719)] ve výrobní firmě a zkoušky před zkušebním orgánem autorizované zkušební organizace, v souladu s ČSN EN ISO 13585 (dříve ČSN EN 13133), TPA CWS ANB 215, ev. rovněž i potvrzená CWS ANB odsouhlasením pracovníka pro provádění tlakových (plynových) zařízení dle nařízení vlády (NV) č. 219/2016 Sb. (dle PED 2014/68/EU). Páječ provádí pájené spoje provozně nenamáhané i provozně namáhané, rovněž i těsnostní spoje i spoje navrhované na základě technického výpočtu na pevnost a stabilitu. Rozsah kontroly kvality spojů pro provoz se provádí na úrovni vizuální a rozměrové kontroly (VT) dle ČSN EN ISO 17637, ČSN EN 13018, ČSN EN ISO 13920, ČSN ISO 2768-1 a 2, ev. dalších zkoušek dle ČSN EN 12799, např. prozářením, ultrazvukem, kapilární zkouškou, těsnostní zkouškou, tlakovou zkouškou aj. NDT zkouškami (v souladu s ČSN EN ISO 17635 a výrobkovými normami).

Odborná způsobilost – kvalifikace musí být získána zkouškou pro různé používané metody svařování i pájení a tepelného i žárového stříkání aj. činnosti v souladu s ČSN EN ISO 4063.

Odborná způsobilost – kvalifikace svářečů, operátorů, páječů a tepelných i termických stříkačů aj. pracovníků je požadována :

  • požadavky zákona č. 90/2016 Sb., č. 91/2016 Sb. i zák. č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, o technických požadavcích na bezpečné výrobky a příslušnými Nařízeními vlády (NV), vydanými jako technické předpisy k tomuto zákonu v souladu s EU předpisy (tj. NEPR, ES, EHS, EC, EU), technickými pravidly TPA, TPB CWS ANB
  • Zákoníkem práce – zák. č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů
  • Zákonem o živnostenském podnikání č. 130/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů
  • vyhláškou MV č. 87/2000 Sb. – ,,Požární bezpečnost při svařování, pájení materiálů a nahřívání živic“
  • vyhláškou ČÚBP č. 48/1982 Sb. – ,,Bezpečnost práce a technických zařízení“, ve znění pozdějších předpisů tj. vyhlášky č. 192/2005 Sb., vyhlášky. č. 324/1990 Sb., vyhlášky č. 207/1991 Sb. a NV č. 352/2000 Sb.
  • Nařízením vlády č. 378/2001 Sb., bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí i Stavebním zákonem č.183/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů
  • vyhláškou č. 392/2003 Sb., o bezpečnosti provozu technických zařízení a technických požadavcích na toto zařízení při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem
  • technické pravidlo MD ČR TP č. 193 – Technické podmínky staveb pozemních komunikací
  • bezpečnostními normami pro svařování (pájení) – ČSN 05 0600 a ČSN 05 0601, ČSN 05 0610, ČSN 05 0630, ČSN 05 0650, ČSN 05 0661, ČSN 05 0671, ČSN 05 0672
  • technickými – kvalifikačními (systémovými) normami – ČSN 05 0705; ČSN EN 287-6; ČSN EN ISO 9606 části 1,2,3,4,5; ČSN EN ISO 17660-1 a 2; ČSN EN 12732; ČSN EN 13067; ČSN EN ISO 13585, ČSN EN ISO 14732; ČSN EN ISO 14918; ČSN EN ISO 3834-1 až 6, ČSN EN ISO 14554-1 a 2, ČSN EN ISO 9001 aj.
  • výrobkovými normami – ČSN EN 1090-1,2 a 3; ČSN EN 1993-1-1; ČSN EN 1999-1-1, ČSN 73 2603, ČSN 73 2604;  ČSN 69 0010; ČSN 69 0015; ČSN EN 12732; ČSN EN 1775; ČSN EN 286-1 až 4; ČSN EN 13480; ČSN EN 13445; ČSN EN 12952; ČSN EN 12953; ČSN EN 764; ČSN EN 13458; ČSN EN 13530; ČSN EN 13314; ČSN EN 13317, ČSN EN 14025, ČSNB EN 286-1 až 4, ČSN EN 303, ČSN EN 304, ČSN EN 305 aj.
  • obchodní smlouvou (kontraktem) zhotovenou dle Občanského zákoníku zák. č. 89/2012 Sb. ve znění pozdějších předpisů
  • projekční, konstrukční a technologickou, výrobní i montážní dokumentací, postupy i plány výroby a montáže, svařovacími (pájecími) postupy WPS (BPS), svařovacími plány, plány kvality, kontroly a zkoušek NDT i DT, funkčnosti aj.

Kvalifikace je požadována rovněž: dle zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb., zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, /TNS NV č. 219/2016 Sb. (PED 2014/68/EU), pro JTN dle NV č. 119/2016 Sb. (SPV 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU) aj./.

 

KVALIFIKACE A OPRÁVNĚNÍ VÝROBCE, MONTÁŽNÍ FIRMY PRO TLAKOVÉ NÁDOBY A TLAKOVÁ ZAŘÍZENÍ

/TNS dle NV č. 219/2016 Sb. (PED 2014/68/EU), pro JTN dle NV č. 119/2016 Sb. (SPV 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU) aj./

 

Tlakové nádoby a zařízení: nádrže, zásobníky, neohřívané a ohřívané nádoby, potrubí, výměníky tepla, vodotrubné a válcové kotle, sestavy tlakových zařízení, výstroj k tlakovým zařízením, sudy, cisterny, láhve na technické plyny, vzdušníky, přepravitelná tlaková zařízení s ventily a příslušenstvím, cisternová a bateriová vozidla a vozy, snímatelné cisterny, cisternové kontejnery, cisternové výměnné nástavby s nádržemi z kovových materiálů a více článkové kontejnery na plyn (MEGC) i s jejich ventily a dalším příslušenstvím, malé nádobky obsahující plyn (UN 2037). tj. plynové kartuše.

  1. Schválená technická dokumentace – projekt a prováděcí dokumentace:

konstrukční, výrobní, kontrolní, zkušební, montážní, provozní, prohlášení o shodě (dle Stavebního zákona č. 183/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů,  zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb. i zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, o bezpečných výrobcích, uváděných na trh a do provozu, nařízení vlády NV ČR2014/68/EU, evropských směrnic ES, EC, EHS, NEPR, CPR, PED 2014/68/EU, dle kontraktu, výrobkových a technických norem – kontrolu a schválení provádí Stavební úřad, Úřad inspekce práce, Orgán hygieny, Orgán požární ochrany, Orgán životního prostředí, Česká obchodní inspekce, ev. jiné úřady).

  1. Kvalifikace a předpoklady způsobilosti výrobce, montážní firmy:
  • „Certifikát způsobilosti – Kvalifikace výrobce“ k provádění kovových konstrukcí výrobků, včetně montáže, oprav, repasí, rekonstrukcí (dle ČSN 73 2603, ČSN 73 2604, ČSN EN 1993-1-1, ČSN EN 1999-1-1 a jiných Eurokódů, ČSN EN 1090-1,2 a 3, ČSN EN 1990, ČSN EN 13480, ČSN EN 13445, ČSN EN 12952, ČSN EN 12953, ČSN EN 286-1 až 4, ČSN EN 14 025, ČSN EN 303, ČSN EN 304, ČSN EN 305 aj.)
  • Posouzení shody technické, konstrukční, výrobní dokumentace výrobku s předpisy a normami (NV, ES, EC, EHS, harmonizovanými normami, technicky určenými normami, ev. s požadavky technických pravidel a norem) i její schválení k realizaci výrobku dle národních předpisů a norem (př. dle EN 764, EN 13445, EN 13480, EN 12952, EN 12953, ČSN EN 286-1 až 4, ČSN EN 14025, ČSN EN 286-1 až 4, ČSN EN 303, ČSN EN 304, ČSN EN 305 aj.).
  • Posouzení shody při zabezpečování systému řízení kvality výroby a výrobků, ev. systému k managementu kvality, dohled, dozor
  • Přezkoušení typu výrobku a ověření výrobku
  • Posouzení shody zařízení dle postupů (modulů) posuzování shody (A až H1 aj.) a označení výrobku značkou „CE“ a štítkem.
  • Certifikát ES přezkoušení typu zařízení, ev. Certifikát ES přezkoušení návrhu, ev. ES certifikát o shodě

(Výše uvedené musí být ve shodě s NV, ES, EC, EHS – směrnicemi CZ a EU).

  1. Zavedený a certifikovaný systém řízení kvality i výroby:
  • Systém kvality svařování a výrobních procesů (dle ČSN EN ISO 3834 – 1 až 6)
  • Systém managementu kvality (dle ČSN EN ISO 9001)
  • Systém environmentálního managementu (dle ČSN EN ISO 14001)
  • Systém managementu bezpečnosti práce (dle ČSN OHSAS 18001)
  1. Kvalifikace personálu: Projektant (ASD ČKAIT), konstruktér (IWSD), technolog, mistr, kontrolor, pracovníci výroby a montáže, svářečský dozor (EWS, EWT, EWE), svářečský kontrolor, svářeči, páječi, svářečští pracovníci, strojní kvalifikovaný personál, aj.
  • Strojní kvalifikovaný personál – koordinátor stavby, stavební dozor, technolog, pracovníci výroby a montáže dle zákona č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb. a zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů i nařízení vlády NV, výrobkových norem i norem kvality
  • Svářečský dozor (inspektor) – dle ČSN EN ISO 14731
  • Svářečský kontrolor (výrobní kontrolor) – dle ČSN EN ISO 17637, ČSN EN ISO 17635, ČSN EN ISO 9712
  • Svářeči dle ČSN EN 287-6, ČSN EN ISO 9606-1 až 5, plynových potrubí ČSN EN 12732, ČSN EN ISO 17660-1 a 2, ČSN 05 0705, operátoři, seřizovači dle ČSN EN ISO 14732, páječi dle ČSN EN ISO 13585, svářeči plastů ČSN EN 13067.
  1. Kvalifikované postupy výroby, montáže, výrobních procesů, včetně svařování WPS a WPQR, BPS a BPAR (dle ČSN EN ISO 3834-1 až 6, ČSN EN ISO 9001, ČSN EN ISO 15 609 -1 až 6, ČSN EN ISO 15610 až 15614 – 1 až 14, ČSN EN ISO 14555, ČSN EN ISO 15620, ČSN EN 13134, ČSN EN ISO 17663, ČSN EN 1011-1 až 8, ČSN EN ISO 12944, ČSN EN ISO 8501, ČSN EN ISO 8504, ČSN EN ISO 1461, ČSN EN ISO 14713, tj. povrchových úprav a dle výrobkových norem).
  2. Kontrola a zkoušení (NDT, DT) – dle výrobkových norem v souladu s ČSN EN ISO 17 635, ČSN EN ISO 17637, ČSN ISO 2768-1 a 2, ČSN EN ISO 13920, ČSN EN ISO 9013, ČSN EN ISO 5817, ČSN EN ISO 10042, stavební, funkční, těsnostní, tlakové zkoušky, aj.).
  3. Druhy dokumentací zpracovaných k těmto výrobkům

Dle požadavků Evropských směrnic (ES, EC, EHS, NEPR, CPR, PED), zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb. a zák. č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nařízení vlády ČR (NV), harmonizovaných a technických norem i kontraktu (obchodní smlouvy), je nutné zpracovávat k výrobkům a technickým zařízením v určitém rozsahu níže uvedenou dokumentaci.

  1. Projekční + projektová specifikace a řešení
  2. Konstrukční + konstrukční specifikace a řešení
  3. Výpočtové (statika, dynamika, dilatace, termodynamika)
  4. Technologické (řezání, stříhání, obrábění, tváření, slévání, svařování, tepelné zpracování, povrchová úprava)
  5. Výrobní (výrobní postupy, instrukce, plány řízení výroby, aj.)
  6. Kontrolní (kontrolní plány, protokoly NDT a DT kontrol, plány řízení jakosti, aj.)
  7. Zkušební (zkušební plány, protokoly NDT a DT zkoušek, aj.)
  8. Montážní (postupy a kontrolní plány i protokoly, aj.)
  9. Provozní (provozní řád a podmínky, návody na obsluhu a provoz, aj.)
  10. Servisní (obnova – repase, rekonstrukce, kontrola, zkoušení, revize, diagnostika) a dílčí protokoly
  11. Revizní (revizní zprávy a protokoly)
  12. Inspekční (inspekční zprávy a certifikáty)
  13. Certifikační (dokumenty, zprávy, certifikáty)
  14. Prohlášení o shodě výrobku a technických zařízení s dokumentací, předpisy i normami (dokumenty a doklady)
  15. Posuzování i prokazování shody výrobků a technických zařízení s dokumentací, předpisy i normami a certifikace typu, návrhu, shody (dokumenty, doklady, zprávy, certifikáty)
  16. Technické posudky [konstrukcí výrobků tlakových zařízení – potrubí, výměníků, nádob, kotlů, cisteren, sudů, láhví, také technických zařízení (tlakových, plynových, zdvihacích, strojních, energetických, chemických, technologických), konstrukcí stavebních i strojních, elektrických výrobků, technických materiálů a technologií]
  17. Znalecké posudky (materiálů, technologií, konstrukcí strojů i staveb a technických i technologických zařízení).

 

SPECIFIKACE PostupŮ svařování „WPS“ a pájení „BPS“, kvalifikace certifikátem (protokolem) o schválení postupu svařování (pájení) WPQR (BPAR) pro dokladování prováděných KVALITNÍCH spojů (svarů, pájených spojů)

Svařovací postupy WPS a pájecí postupy BPS se zhotovují, kvalifikují a dokladují u prováděných svařovaných (pájených) konstrukcí výrobků a technických zařízení, kde může dojít ke ztrátě mechanické stability konstrukce výrobku, (stavebních, strojních, tlakových, plynových, topenářských, vodohospodářských, zdvihacích, elektrických, chemických, energetických, dopravních zařízení i prostředků a jiných) a při jejich opravách i montážích.

Postupy WPS a BPS musí být zpracovány, kvalifikovány a dokladovány u výrobků i pro jejich opravy, na které se vztahují požadavky: bezpečně odolávat v provozních podmínkách statickému, dynamickému, dilatačnímu, hydrostatickému, hydrodynamickému, ev. termodynamickému zatížení (namáhání), včetně ev. opotřebení korozí, abrazí, erozí nebo degradaci radiačním zářením, ev. při požadavcích na těsnost svarových i pájených spojů.

Dle WPS (BPS) musí svarové (pájené) spoje provádět vždy kvalifikování svářeči, páječi i operátoři, kteří mají certifikát – osvědčení pro kovové materiály dle ČSN EN 287-6, ČSN EN ISO 9606 část 1,2,3,4,5, ČSN EN ISO 14732, ČSN EN ISO 13585, ČSN EN 12732, ČSN EN ISO 17660-1 a 2, pro plasty ČSN EN 13067, ev. jiných harmonizovaných, technických, určených, ev. výrobkových norem, tj. pro ruční, mechanizované a automatizované (robotizované) svařování i pájení, navařování.

Specifikace postupu svařování WPS a pájení BPS jsou nutné pro zajištění podkladů k plánování svářečských operací, tj. pro výrobu a řízení jakosti (kvality) při svařování (pájení) výrobků i pro jejich opravy.

Požadavek norem ČSN EN ISO 9001 a ČSN EN ISO 3834-1 až 6 zní: provádět zvláštní procesy výroby – svařování i pájení dle písemných specifikací postupů WPS a BPS.

Výrobkové normy předepisují přesnou kvalifikaci postupů WPS i BPS a to protokoly WPQR ev. BPAR, na základě prováděných ověřovacích NDT a DT zkoušek zkušebních kusů a zkušebních vzorků. Kvalifikace postupů WPS a i BPS probíhá dle předpisů, některým ze způsobů daných dle kvalifikačních norem, tj.: ČSN EN ISO 15610, ČSN EN ISO 15611, ČSN EN ISO 15612, ČSN EN ISO 15613, ČSN EN ISO 15614-1 až 13, ČSN EN ISO 15620, ČSN EN ISO 14555, ČSN EN ISO 17660- 1 a 2, ČSN EN 13134, ČSN EN 1090-1,2 a 3, ČSN 73 2603, ČSN 73 2604, ČSN EN 1993-1-1, ČSN EN 1999-1-1, ČSN EN 15085, ČSN EN 13480, ČSN EN 13445, ČSN EN 12952, ČSN EN 12953, ČSN EN 14025, ČSN EN 286-1 až 4, ČSN EN 303, ČSN EN 304, ČSN EN 305, ev. jiných norem.

Předběžné postupy svařování (pájení)  pWPS a pBPS jsou stanoveny výrobcem pověřený svářečským dozor (koordinátor) dle požadavku ČSN EN ISO 14731 i ČSN EN ISO 3834 – 1 až 6, na základě ČSN EN ISO 15607, ČSN EN ISO 15609 – 1 až 6, ČSN EN 13134, ev. harmonizovaných i technických, určených a výrobkových norem.

Svarové a pájené spoje plní své funkční požadavky na bezpečné spoje, pokud jsou kvalifikovány postupy WPS a BPS a to protokoly WPQR a BPAR (predikce provozovaných bezpečných spojů).

Výrobce musí připravit předběžné pWPS (pBPS) před zahájením výroby na základě zkušeností z předchozí výroby a celkových znalostí procesu-technologie svařování (pájení).

Specifikace postupu svařování WPS i pájení BPS se musí vždy jednotlivě vypracovat při níže uvedených rozdílných (změněných) parametrech i podmínkách (základních proměnných):

  • Jakosti a druhu základního materiálu i jeho rozměru
  • Jakosti a druhu přídavného materiálu i jeho rozměru
  • Jakosti a druhu pomocného materiálu (tavidlo, technický plyn, podložka, aj.)
  • Metodě svařování (např. 111,131, 135, 311, 121, aj.), pájení (912, aj.)
  • Návrhu spoje – svarových ploch – úkosů
  • Poloze svařování (PA, PF, PC, PD, PE, H-L 045, aj.)
  • Přípravě spoje (zhotovení úkosů, broušení, upínání, stehování, aj.)
  • Způsobu svařování, pájení (rozkyv hořáku, úhel sklonu hořáku)
  • Druhu a rozměru netavící se elektrody (u metody 141, 15, aj.)
  • Drážkování kořene (plazmou, plamenem, uhlíkovou elektrodou, bruskou, aj.)
  • Podložení svaru (kovová, tavidlová podložka, ochrana kořene plynem, aj.)
  • Elektrických parametrech (svařovací proud, napětí, odpor, aj.)
  • Ručním, mechanizovaném, automatizovaném i robotizovaném svařování (pájení)
  • Dodržení teploty předehřevu, interpass teploty, procesu tepelného zpracování, dodržení tepelného příkonu do svarového (pájeného) spoje při svařování.

Kvalifikace je požadována rovněž: dle zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb., zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, /TNS NV č. 219/2016 Sb. (PED 2014/68/EU), pro JTN dle NV č. 119/2016 Sb. (SPV 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU) aj./.

TECHNICKÉ DODACÍ PŘEDPISY (TDP) A NORMY PRO KOVOVÉ MATERIÁLY

TDP – přehled dodacích předpisů v normách kovových materiálů je základem pro používání technických kovových materiálů v technické praxi.

Dodací předpisy udávají technické podmínky pro aplikaci materiálů k navrhování i provádění kovových dílců, konstrukcí, výrobků a technických zařízení.

Správné používání technických materiálů má dominantní vliv ne jejich technickou bezpečnost, spolehlivost, trvanlivost, životnost a tím i jejich celkovou kvalitu výrobků při jejich provozu v různém pracovním prostředí a provozních podmínkách zatěžování.

Projektant, konstruktér i designer, ale také procesní technolog, musí v počátcích svých návrhů ihned zvažovat i materiálovou problematiku výrobků.

Kovové i nekovové materiály mají v rámci navrhování, provádění i provozu pro výrobky značný význam. Predikují společně s dimenzí (výpočtem) úspěšnost použití daného materiálu na výrobku, tj. očekávané jeho vlastnosti i bezporuchovost při jeho provozování.

Materiály přispívají k image a kvalitě výrobků značnou mírou, neboť jsou zárukou správného návrhu i dimenze, tj. celkové jeho technické bezpečnosti a spolehlivosti, ale také i k jeho ekologické bezpečnosti (přijatelnosti) při používání v různém pracovním prostředí.

Technické dodací podmínky (předpisy) dávají návod, jak materiály kategorizovat i používat pro různé pracovní podmínky jejich zatěžování, tj. se správným využitím jejich vlastností, a také jak s materiály zacházet při jejich technologickém zpracování při výrobě výrobku, aby nebyly degradovány jejich očekávané vlastnosti při procesu jejich zpracování ve výrobním procesu výrobku.

K TDP musí být definovány různé druhy dokumentů kontroly, poskytované odběrateli v souladu s dohodami uzavřenými při objednávání pro dodávku všech kovových (nekovových) výrobků, např. malých a velkých tlouštěk plechů, různých profilů, průměrů tyčí, výkovků,odlitků vyrobených jakýmkoli způsobem. Dokumenty kontroly (atesty) musí být využívány ve spojení s předpisem na výrobek, který udává technické dodací podmínky na výrobky. Pokud se liší dodací požadavky dohodnuté při objednávání nebo stanovené v příslušné normě na výrobek od všeobecných technických dodacích podmínek, pak platí dodací požadavky dohodnuté při objednávání nebo stanovené v příslušné výrobkové normě.

Účelem norem TDP je přispět k vyloučení komunikačních potíží v evropském obchodu stanovením normalizačních označení a vysvětlivek údajů, které se pravděpodobně objeví v dokumentech kontroly i zavedením číselného kódu pro každé popisné pole druhu a kvality materiálu.

Dokumenty kontroly (atest) rozeznáváme: 2.1 – Prohlášení o shodě s objednávkou aniž by uváděl jakékoli zkoušky, 2.2 – Zkušební zpráva (zkoušky na základě nespecifikované kontroly – výrobky jsou v souladu s požadavky objednávky), 3.1 – Inspekční certifikát (zkoušky na základě specifikované kontroly použitých prvotních nebo vstupních výrobků za předpokladu, že výrobce používá postupy sledovatelnosti a může poskytnout potřebné odpovídající dokumenty kontroly) a 3.2 – Inspekční certifikát (zkoušky na základě specifikované kontroly použitých prvotních nebo vstupních výrobků za předpokladu, že výrobce používá postupy sledovatelnosti a může poskytnout potřebné odpovídající dokumenty kontroly).

Ukládání a předávání dokumentů kontroly se provádí buď elektronicky nebo písemně.

Zprostředkovatel (dodavatel – ne výrobce) předává buď originál nebo kopii dokumentů kontroly vydaného výrobcem (polotovaru, výrobku aj.), bez jakýchkoli změn, včetně sdělení, jakým způsobem jsou výrobky značeny. Značení zajišťuje spojitost mezi výrobkem a dokumenty.

Kopírování dokumentů kontroly je dovoleno za předpokladu, že jsou zaručeny postupy sledovatelnosti a v případě požadavku, že je k dispozici originál dokumentu. V kopii je dovoleno nahradit původně dodávané množství skutečným dodaným množstvím.

Toto je rovněž požadováno: dle zák. č. 90/2016 Sb. i zák. č. 91/2016 Sb., zák. č. 22/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, /TNS NV č. 219/2016 Sb. (PED 2014/68/EU), pro JTN dle NV č. 119/2016 Sb. ((SPV 2014/29/EU), pro PTZ dle NV č. 208/2011 Sb. (T-PED 2010/35/EU) aj./.

Související technické normy:

  • ČSN EN ISO 14731 – Úkoly a odpovědnosti svářečského dozoru (inspektora).
  • ČSN EN ISO 3834-1 až 6 – Požadavky na jakost při tavném svařování kovových materiálů.
  • ČSN EN ISO 14554-1 až 2 – Požadavky na jakost při odporovém svařování. Vyšší a základní požadavky.
  • ČSN EN ISO 12690 – Žárové stříkání. Dozor nad žárovým stříkáním. Úkoly a odpovědnosti.
  • ČSN EN 1011-1 až 8 – Svařování. Doporučení pro svařování kovových materiálů.
  • ČSN EN ISO 9001 – Systémy managementu kvality. Požadavky.
  • ČSN EN 1090-1 – Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí. Požadavky na posouzení konstrukčních dílců.
  • ČSN EN 1090-2 – Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí. Část 2: Technické požadavky na ocelové konstrukce.
  • ČSN EN 1090-3 – Provádění ocelových a hliníkových konstrukcí. Část 3: Technické požadavky na hliníkové konstrukce.
  • ČSN EN 1993-1-1 – Navrhování ocelových konstrukcí. Obecná pravidla.
  • ČSN 73 2603 – Provádění ocelových mostních konstrukcí.
  • ČSN 73 2604 – Ocelové konstrukce. Kontrola, údržba ocelových konstrukcí pozemních a inženýrských staveb.
  • ČSN EN 1999-1-1 – Navrhování hliníkových konstrukcí. Obecná pravidla.
  • ČSN EN ISO 9712 – Nedestruktivní zkoušení. Kvalifikace a certifikace pracovníků nedestruktivního zkoušení. Všeobecné zásady.
  • ČSN EN ISO 17637 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Vizuální kontrola.
  • ČSN EN ISO 14922-1 až 4 – Žárové stříkání. Požadavky na jakost. Směrnice – komplexní, standardní a základní požadavky.
  • ČSN EN 13100-1 – Nedestruktivní zkoušení svarových spojů polotovarů z termoplastů – Část: Vizuální kontrola.
  • ČSN EN 13480-1 až 6 – Kovová průmyslová potrubí. Požadavky.
  • ČSN EN 13445-1 až 8 – Netopené tlakové nádoby. Požadavky.
  • ČSN EN 12952-1 až 16 – Vodotrubné kotle a pomocná zařízení. Požadavky.
  • ČSN EN 12953-1 až 12 – Válcové kotle a pomocná zařízení. Požadavky.
  • ČSN EN 303, ČSN EN 304 – Kotle pro ústřední vytápění na pevná a kapalná paliva. Zkoušení.
  • ČSN EN 305, ČSN EN 306, ČSN EN 307, ČSN EN 308 – Výměníky tepla. Výkonnost, instalace, zkoušení.
  • ČSN EN 14025 – Nádrže na přepravu nebezpečného zboží. Kovové tlakové nádrže. Konstrukce a výroba.
  • ČSN EN 12542 – Stabilní svařované ocelové sériově vyráběné nadzemní válcové zásobníky pro skladování LPG o objemu do 13 m³ včetně. Návrh a výroba.
  • ČSN EN 12732 – Zásobování plynem. Svařované ocelové potrubí. Funkční požadavky.
  • ČSN EN 286-1 až 4 – Jednoduché netopené tlakové nádoby pro vzduch a dusík pro všeobecné účely. Požadavky.
  • ČSN EN 1775 – Zásobování plynem. Plynovody v budovách. Požadavky.
  • ČSN EN 13094 – Nádrže pro přepravu nebezpečného zboží. Kovové nádrže s pracovním tlakem nepřesahujícím 0,5 bar. Konstrukce a provedení.
  • ČSN EN 13458-1 až 3 – Kryogenické nádoby. Stabilní vakuově izolované nádoby. Požadavky na konstrukce, výrobu, kontrolu a zkoušení.
  • ČSN EN 13530-1 až 3 – kryogenické nádoby. Velké přepravní vakuově izolované nádoby. Požadavky, konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení.
  • ČSN EN 14075 – Stabilní ocelové svařované sériově vyráběné válcové zásobníky pro podzemní skladování zkapalněných uhlovodíkových plynů (LPG) o objemu do 13 m³ včetně. Návrh a výroba.
  • ČSN EN 14197-1 až 3 – Kryogenické nádoby. Stabilní nevakuově izolované nádoby. Základní požadavky, konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení.
  • ČSN EN 14222 – Válcové kotle z korozivzdorné oceli.
  • ČSN EN 14276-1 – Tlaková zařízení chladících zařízení a tepelných čerpadel. Nádoby. Všeobecné požadavky.
  • ČSN EN 14398-1 až 3 – Kryogenické nádoby. Velké přepravní nevakuově izolované nádoby. Základní požadavky, konstrukce, výroba, kontrola a zkoušení, provozní požadavky.
  • ČSN EN ISO 17660-1 a 2 – Svařování betonářské oceli. Nosné a nenosné svarové spoje.
  • ČSN EN ISO/IEC 17020 – Posuzování shody. Všeobecná kritéria pro činnost různých typů orgánů provádějících inspekci.
  • ČSN EN 10204 – Technické dodací podmínky. Dokumenty kontroly.
  • ČSN EN 10 021 – Všeobecné technické dodací podmínky pro ocel a ocelové výrobky.
  • ČSN EN 10 168 – Ocelové výrobky. Dokumenty kontroly. Přehled a popis údajů.
  • ČSN EN ISO 15607 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Všeobecná pravidla.
  • ČSN EN ISO 15609-1 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Stanovení postupů svařování – Část 1: Obloukové svařování.
  • ČSN EN ISO 15609-2 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Stanovení postupů svařování – Část 2: Plamenové svařování.
  • ČSN EN ISO 15609-3 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Stanovení postupů svařování – Část 3: Elektronové svařování.
  • ČSN EN ISO 15609-4 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Stanovení postupů svařování – Část 4: Laserové svařování.
  • ČSN EN ISO 15609- 5 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Stanovení postupů svařování – Část 5: Odporové svařování.
  • ČSN EN ISO 15609-6 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Stanovení postupů svařování – Část 6: Laserové hybridní svařování.
  • ČSN EN ISO 14555 – Obloukové přivařování svorníků z kovových materiálů.
  • ČSN EN ISO 15620 – Třecí svařování kovových materiálů.
  • ČSN EN ISO 11970 – Stanovení a schvalování postupů svařování odlitků z oceli.
  • ČSN EN ISO 15610 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Kvalifikace na základě vyzkoušených svařovacích materiálů.
  • ČSN EN ISO 15611 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Kvalifikace na základě předchozí svářečské zkušenosti.
  • ČSN EN ISO 15612 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Kvalifikace na základě normalizovaného postupu svařování.
  • ČSN EN ISO 15613 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Kvalifikace na základě předvýrobní zkoušky svařování.
  • ČSN EN ISO 15614-1 – Stanovení a kvalifikace postupů svařování kovových materiálů. Zkouška postupu svařování. Část 1: Obloukové a plamenové svařování ocelí a obloukové svařování niklu a slitin niklu.
  • ČSN EN ISO 15614-2 – Zkoušky postupu svařování. Část 2: Obloukové svařování hliníku a jeho slitin.
  • ČSN EN ISO 15614-3 – Zkoušky postupu svařování. Část 3: Obloukové svařování litiny
  • ČSN EN ISO 15614-4 – Zkoušky postupu svařování. Část 4: Konečná úprava hliníkových odlitků svařováním.
  • ČSN EN ISO 15614-5 – Zkoušky postupu svařování. Část 5: Obloukové svařování titanu, zirkonu a jejich slitin.
  • ČSN EN ISO 15614-6 – Zkouška postupu svařování. Část 6: Měď a slitiny mědi
  • ČSN EN ISO 15614-7 – Zkouška postupu svařování. Část 7: Navařování kovových materiálů.
  • ČSN EN ISO 15614-8 – Zkouška postupu svařování. Část 8: Svařování spojů trubek s trubkovnicí.
  • ČSN EN ISO 15614-9 – Zkouška postupu svařování. Část 9: Hyperbarická svařování za mokra.
  • ČSN EN ISO 15614-10 – Zkouška postupu svařování. Část 10: Hyperbarická svařování za sucha.
  • ČSN EN ISO 15614-11 – Zkouška postupu svařování. Část 11: Elektronové a laserové svařování.
  • ČSN EN ISO 15614-12 – Zkouška postupu svařování. Část 12: Bodové, švové a výstupkové svařování.
  • ČSN EN ISO 15614-13 – Zkouška postupu svařování. Část 13: Odtavovací stykové svařování a stlačovací stykové svařování.
  • TNI CEN ISO/TR 15608 – Svařování. Směrnice pro zařazení kovových materiálů do skupin.
  • ČSN EN 15085-1 až 5 – Železniční aplikace. Svařování kolejových vozidel a jejich částí. Část 1 až 5.
  • ČSN EN 13134 – Tvrdé pájení. Zkouška postupu pájení.
  • ČSN EN ISO 4063 – Svařování a příbuzné procesy. Přehled metod a jejich číslování.
  • ČSN EN 287-6, ČSN EN ISO 9606-1,2,3,4,5; ČSN EN ISO 17660-1 a 2, ČSN EN ISO 14732, ČSN EN 13067, ČSN EN 12732, ČSN EN ISO 13585, ČSN EN ISO 14 918 – Kvalifikace odborné způsobilosti svářečů, svářečských operátorů, seřizovačů, páječů i žárových stříkačů.
  • ČSN EN ISO 17635 – Nedestruktivní zkoušení svarů. Obecná pravidla pro kovové materiály.
  • ČSN EN ISO 5817 – Svařování. Svarové spoje oceli, niklu, titanu a jejich slitin, zhotovené tavným svařováním (mimo elektronového určování stupňů jakosti a laserového svařování).
  • ČSN EN ISO 10042 – Svarové spoje hliníku a jeho svařitelných slitin, zhotovené obloukovým svařováním. Směrnice pro určování stupňů jakosti.
  • ČSN EN ISO 18279 – Tvrdé pájení. Vady v pájených spojích.
  • ČSN EN 14324 – Tvrdé pájení. Směrnice pro aplikaci pájených spojů.
  • ČSN EN ISO 6520-1 a 2 – Svařování a příbuzné procesy. Klasifikace geometrických vad kovových materiálů. Část 1: Tavné svařování. Část 2: Svařování pod tlakem.
  • ČSN EN ISO 13920 – Svařování. Všeobecné tolerance svařovaných konstrukcí. Délkové a úhlové rozměry. Tvar a poloha.
  • ČSN ISO 2768-1 – Všeobecné tolerance. Nepředepsané mezní úchylky délkových a úhlových rozměrů.
  • ČSN ISO 2768-2 – Všeobecné tolerance. Nepředepsané geometrické tolerance.
  • ČSN EN ISO 17663 – Svařování. Požadavky na kvalitu tepelného zpracování souvisejícího se svařováním a příbuznými procesy.

 

O ATZ